Dzisiaj jest: 11 Grudnia 2017        Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy
Sponsorzy:

webcamera.pl

Sponsor - finansowe wsparcie projektu

 

Sponsor - dostawca Internetu do kamer

 

Leszek Mroczko

 

Oferta dla sponsorów:

Prywatni Darczyńcy 2016

czekamy na Darczyńców

LogowanieTrzecia ornitologiczna wyprawa w Międzyrzeczu

trzecia wyprawa 2013W ostatnią sobotę sierpnia spotkaliśmy się z grupą zapaleńców aby podpatrzeć jak zachowują się ptaki przeddzień swych wielkich migracji. Już na samym początku wycieczki zaskoczył nas widok czterech boćków białych z równym zdziwieniem przyglądającym się nam.

Nie uszliśmy dalej jak sto metrów, kiedy dostrzegliśmy kolejnych pięć spokojnie żerujących na polach. Jaskółki przemykały nad naszymi głowami, łowiąc owady. Wymarzony wstęp do ornitologicznej wyprawy.

Przekroczyliśmy rzekę z nadzieją podpatrzenia bociana czarnego lub zimorodka, jednak tym razem dostrzegliśmy pliszki siwe, kosy i kowaliki. Zaskoczona czapla poderwała się do lotu, by po chwili usiąść na pobliskim drzewie.

Przeprawiliśmy się na drugi brzeg i ruszyliśmy w stronę stawów. Tam jak zwykle królowało ptactwo wodne. Łyski, łabędzie, krzyżówki i głowienki to stali bywalcy tych stawów, tak jak rybitwy i mewy. Wróble zaczęły gromadzić się w większe stada i hurtem wydziobywały nasiona traw.

Wracając nie szliśmy już drogą, ale lasem, gdzie wielu ptaków nie dostrzegliśmy za to raczyły nas swoim śpiewem. Wśród głosów wielu małych ptaszków usłyszeliśmy m.in. wilgę. Wycieczkę zakończyliśmy na starej prochowni, gdzie korzystając z gościnności Strażaków z MG użyczających nam grilla, zorganizowaliśmy sobie duszonki, lub jak kto woli pieczonki, maścipula, dymfoki, prażonki. Po wycieczce o hucznej zabawie raczej mowy nie było, ale czas mijał równie przyjemnie przy dyskusjach o wszystkim i o niczym. Kolejna większa wyprawa 5-6 października, kiedy to liczyć będziemy ptaki w ramach Europejskich Dni Ptaków. Do tego czasu pozostaje nam w mniejszych grupkach obserwować nieuchronne zmiany w przyrodzie, a wraz z nimi zmiany w zachowaniu się ptaków.

Zaobserwowane gatunki ptaków:

 

GATUNEK: ILOŚĆ:
bocian biały 9
bogatka 4
czapla siwa 4
drozd śpiewak 8
gąsiorek 2
głowienka 10
grzywacz 5
jaskółka dymówka 32
kopciuszek 1
kos 1
kowalik 2
krzyżówka 10
łabędź niemy 8
łozówka 4
łyska 8
mazurek 10
mewa srebrzysta 3
myszołów 1
perkozek 2
pliszka siwa 12
pokląskwa 4
rybitwa rzeczna 21
trzciniak 8
trzcinniczek 4
wilga (słyszany)
wróbel 30
zimorodek (słyszany)

W artykule zamieściliśmy zdjęcia których autorami są: Anna Beruś, Aleksandra Łabędzka-Paździor, Marek Mendel, Anna Pribula, Kazimierz Pribula, Jacek Paździor,  Piotr Paździor, Tomasz Urbaniec.


 

Nie masz uprawnień do komentowania

ornitho.pl

Oglądają nas:

Fatbirder's Top 500 Birding Websites

Patronat:

Patronat

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym