Dzisiaj jest: 11 Grudnia 2017        Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy
Sponsorzy:

webcamera.pl

Sponsor - finansowe wsparcie projektu

 

Sponsor - dostawca Internetu do kamer

 

Leszek Mroczko

 

Oferta dla sponsorów:

Prywatni Darczyńcy 2016

czekamy na Darczyńców

LogowaniePluszcz w Międzyrzeczu

pluszczJak powszechnie wiadomo, pluszcz (Cinclus cinclus) zasiedla bystre górskie strumienie i rzeki, zwykle z urwistymi, zalesionymi brzegami, zimną, czystą wodą oraz najlepiej kamienistym podłożem. Tym bardziej cieszy fakt, że można go spotkać także w Międzyrzeczu na rzece Jasieniczanka.

Choć najpewniej jest to wizyta przelotna, w drodze do miejsc w których woda nie zamarza na zimę. W Polsce pluszcz jest nielicznym gatunkiem lęgowym, którego liczebność nie przekracza tysiąca par.

Pluszcze zbierają pokarm biegając po dnie wartko płynących strumieni, posiadają więc kilka niezwykłych (jak na ptaki wróblowe) przystosowań do takiego sposobu żerowania. Ich upierzenie jest gęste i obficie zaimpregnowane tłustą wydzieliną gruczołu kuprowego. Ich silne łapy i ostre pazury pomagają im trzymać się kamieni, mchów i innych przedmiotów podczas przebywania pod wodą. Badania wykazały także, że podczas nurkowania spada liczba uderzeń serca, a krew pluszczy ma zdecydowanie więcej hemoglobiny niż innych ptaków podobnej wielkości. Dzięki temu krew jest lepiej wysycona tlenem, co pozwala na dłuższe wstrzymanie oddechu.

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania

ornitho.pl

Oglądają nas:

Fatbirder's Top 500 Birding Websites

Patronat:

Patronat

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym