Dzisiaj jest: 21 Marca 2018        Imieniny obchodz±: Lubomir, Benedykt, MikoĹ‚aj
Sponsorzy:

webcamera.pl

Sponsor - finansowe wsparcie projektu

 

Sponsor - dostawca Internetu do kamer

 

Leszek Mroczko

 

Oferta dla sponsorów:

Prywatni Darczyńcy 2016

czekamy na Darczyńców

Menu witryny
LogowanieZimowe ptakoliczenie 2015,

 

Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczn± akcj± wzorowan± na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie ma żadnych ograniczeń dla chc±cych uczestniczyć w liczeniu - każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

zimowe ptakoliczenie

W ramach tego pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zim± można spotkać jak najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestnicz±cych w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodz±cych w ptasim ¶wiecie. Np. w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, je¶li chodzi o liczebno¶ć, a rok wcze¶niej zajmował pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysi±com wolontariuszy wiemy, że 6 lat temu w Polsce miał miejsce bardzo silny przelot kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada licz±ce kilkaset, a nawet powyżej tysi±ca osobników).

Jak wzi±ć udział w akcji?

  • W sobotę lub niedzielę należy po¶więcić na liczenie przynajmniej godzinę.
  • W przypadku notowania ptaków odwiedzaj±cych karmnik do specjalnie przygotowanej karty obserwacji należy nanie¶ć maksymaln± liczbę osobników widzianych w jednym momencie, co pozwoli unikn±ć kilkakrotnego rejestrowania tej samej bogatki czy tego samego dzwońca.
  • Podczas spaceru, np. po parku, należy wybrać tak± trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce, co także zmniejszy ryzyko powtórnego policzenia tych samych ptaków (choć zawsze będzie ono istniało). W sytuacji spotkania dużego stada, należy starać się je oszacować - trzeba zawsze unikać takich okre¶leń jak "duże stado", "małe stado", "kilka ptaków", itp., ponieważ takich danych nie będziemy mogli wprowadzić do bazy i nie zostan± one uwzględnione przy podawaniu ostatecznych wyników dla całego kraju.

Masz pytanie? Zadaj je nam Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub zapytaj nas na Facebooku

Jest oczywiste, że wyniki nie powiedz± dokładnie, ile ptaków żyje zim± w Polsce, ale dzięki zbieranym co roku danym możemy ¶ledzić potencjalne zmiany i sprawdzać, czy pokrywaj± się one z wynikami ¶ci¶le naukowych opracowań wykonywanych przez profesjonalnych ornitologów.

Ľródło: www.otop.org.pl

 

ornitho.pl

Ogl±daj± nas:

Fatbirder's Top 500 Birding Websites

Patronat:

Patronat

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym