Dzisiaj jest: 21 Marca 2018        Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
Sponsorzy:

webcamera.pl

Sponsor - finansowe wsparcie projektu

 

Sponsor - dostawca Internetu do kamer

 

Leszek Mroczko

 

Oferta dla sponsorów:

Prywatni Darczyńcy 2016

czekamy na Darczyńców

Menu witryny
LogowanieO Projekcie

Bocianie gniazdo w Międzyrzeczu Górnym

Projekt polega na zainstalowaniu kamery internetowej przy bocianim gnieździe, znajdującym się na wieży starej remizy OSP w Międzyrzeczu Górnym koło Bielska-Białej. Jest realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Międzyrzeczu Górnym. Obserwowane gniazdo bocianie jest umieszczone na starej, zbudowanej w 1908 roku remizie strażackiej typu DEPO.

 

Bocianie gniazdo w Międzyrzeczu Dolnym

Obserwacja gniazda bociana białego w Międzyrzeczu Dolnym to kolejne rozszerzenie realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza projektu edukacji ekologicznej, polegającego na transmisji on-line strumienia video z gniazd oraz karmników dla dziko żyjących ptaków.

Karmnik (w okresie zimowym)

Projekt polega na transmisji "on line" widoku na karmnik zlokalizowany u jednego z mieszkańców Międzyrzecza. Pozwala na obserwację dziko żyjących ptaków, ma też na celu propagowanie dokarmiania ptaków w okresie zimowym. Projekt powstał z inicjatywy członków Grupy Informatycznej naszego Stowarzyszenia, do jego realizacji wykorzystujemy jedną z kamer, które w okresie letnim wykorzystywane są do obserwacji bocianiego gniazda.

PTPP "pro Natura"

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody ?pro Natura? z przyjemnością obejmuje patronatem projekt pt. ?Edukacja ekologiczna poprzez monitoring bociana białego?, realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Międzyrzeczu Górnym. Jako organizacja zajmująca się od wielu lat ochroną bociana białego i edukacją w oparciu o ten gatunek, popieramy wszelkie inicjatywy mające na celu przybliżanie społeczeństwu wiedzy o bocianach i propagowanie idei ich ochrony. Projekt monitoringu kamerą internetową bocianiego gniazda zlokalizowanego na wieży remizy strażackiej w Międzyrzeczu Górnym to ciekawa inicjatywa edukacyjna, zachęca do zainteresowania się biologią bocianów i uwrażliwia ludzi na potrzeby tych ptaków. Mamy nadzieję, że dzięki tego typu inicjatywom przybędzie bocianich miłośników, co znajdzie odzwierciedlenie w konkretnych działaniach podejmowanych dla zachowania tych ptaków i ich siedlisk.

Z poważaniem

Krzysztof Konieczny

Prezes PTPP ?pro Natura?

Początki

25 kwietnia 2009 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza wraz z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu Górnym udostępnili nam podgląd bocianiego gniazda na żywo. Przypuszczalnie nie wiedzieli nawet, ile dobrego wniesie to w życie ludzi, jak się okazuje nie tylko w Międzyrzeczu, ale w Polsce i innych krajach.
Na samym początku nie wiadomo było, czy będzie można cokolwiek zobaczyć. Czas mijał, a bocian do gniazda nie przylatywał. Rozpoczęły się dyskusje, czy nie przenieść kamery w inne miejsce. Wszyscy martwili się o przyszłość projektu. Znaleźć inne bocianie gniazdo w Międzyrzeczu to żaden problem, ale miejsce na sprzęt to już zupełnie inna sprawa. Szczęśliwie jednak pojawił się bocian, w ostatniej chwili. Trwały ostatnie prace przy kamerze, kiedy Florek stanął w gnieździe i z głośnym klekotem oznajmił, że właśnie przybył. Tak wszystko się zaczęło.
Na Internetowym Forum Międzyrzecza powstały pierwsze tematy dotyczące obserwacji ptaka, pierwsze zdjęcia, komentarze. Wzmianki o projekcie pojawiły się także na innych internetowych stronach o podobnej tematyce na całym świecie. O Florku i Florentynce Międzyrzeckich (tak zostały nazwane bociany) można poczytać na forach w Niemczech, Holandii a także na Węgrzech. Obserwatorów było coraz więcej ? organizatorzy zmuszeni zostali do obniżenia jakości obrazu, aby zapewnić podgląd szerszemu gronu zainteresowanych. Cel został osiągnięty, okazało się jednak, że to nie wszystko. Ludzie podglądający bociana okazali się być nienasyceni obcowaniem z naturą. Powstawały nowe wątki tematyczne, w których można obejrzeć zdjęcia międzyrzeckich ptaków, roślin, a nawet owadów. Zdjęcia pochodzą z prywatnych zasobów forumowiczów, którzy chętnie spacerują po często nieznanych zakątkach Międzyrzecza w poszukiwaniu materiałów. Nie kończy się na umieszczeniu fotografii na forum. Trzeba jeszcze coś o pokazanym obiekcie napisać, albo samemu, albo w formie zagadki poprosić o to innych. Tak powstają konkursy, w których nagrodą jest wiedza i niebanalna satysfakcja. Wszyscy możemy teraz zobaczyć Międzyrzecze z innej perspektywy, świat stał się dla wielu nowym miejscem, kolorowym i ciekawym.
Wśród forumowiczów panuje wspaniała atmosfera, nowe znajomości zawierane są nie tylko w świecie wirtualnym, ale także w realnym. Kilkukrotnie zdarzyło się spotkać razem na wspólnym grillu, gdzie zjechali się ludzie zaangażowani w projekt, nie tylko z Międzyrzecza, ale także innych miast Polski, oraz z Czech. Wśród wszystkich panuje przekonanie, że to dopiero początek i choć bociany odlecą, to przecież przybędą znowu, by umacniać to wszystko, co zdążyło się narodzić w czasie kilku letnich miesięcy.
Trudno jest dzisiaj nie docenić wagi projektu. Człowiek w ciągu swej ewolucji, rozwoju przemysłu i eksploatacji Ziemi, zapomniał o otaczających nas żywych istotach, którym znacznie życie utrudnił, a wielu gatunkom uniemożliwił. Dzięki takim projektom otwierają się nam oczy na świat, uwrażliwiają nas na los innych istot, przedstawicieli fauny i flory. Na koniec pozostaje już tylko pogratulować organizatorom pomysłu i podziękować forumowiczom za ich aktywność, oraz udział w projekcie.


Bocianolub.

Apel

Zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich osób, firm i instytucji dobrej woli o wsparcie naszego projektu. W zamian oferujemy zamieszczenie informacji o sponsorze w tym serwisie

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 43-392 Międzyrzecze Górne 511 nr konta: BS Jasienica 22 8117 0003 0031 0343 2000 0010 - dopisek "Bocian"

Serdecznie dziękujemy!

 

ornitho.pl

Oglądają nas:

Fatbirder's Top 500 Birding Websites

Patronat:

Patronat

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym