Dzisiaj jest: 21 Marca 2018        Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
Sponsorzy:

webcamera.pl

Sponsor - finansowe wsparcie projektu

 

Sponsor - dostawca Internetu do kamer

 

Leszek Mroczko

 

Oferta dla sponsorów:

Prywatni Darczyńcy 2016

czekamy na Darczyńców

Menu witryny
Logowanie 

obrączkowanie W niedzielę 26 czerwca uczestnicy projektu obserwacji gniazda bociana białego w Międzyrzeczu Dolnym mieli możliwość obejrzenia "na żywo" procesu obrączkowania młodych boćków. W roku bieżącym w gnieździe tym odchowywanych jest 5 młodych bocianów. Ptaki zostały zaobrączkowane przez ornitologa i obrączkarza Górnośląskiego Koła Ornitologicznego pana Wiesława Chromika.

 

 

 

Z przeprowadzonej z panem Wiesławem rozmowy wynika, że obrączkuje on ptaki już od dwudziestu lat. Bociany, które zostały przez niego zaobrączkowane odnajdywano w różnych krajach Afryki i Azji, takich jak Sudan, Turcja, Izrael oraz RPA. W tym ostatnim kraju boćka znaleziono m.in. w Parku Narodowym Krugera, gdzie bocian został zabity przez dzikie zwierzę, prawdopodobnie lamparta.

Korzystając z okazji zapytałem ornitologa także o nasz karmnik, który transmitowaliśmy on-line w okresie zimowym. Na pytanie dlaczego w zimie ptaków nie było zbyt wiele, a wiosną kiedy śnieg już stopniał często pojawiały się w karmniku ornitolog odpowiedział, że prawdopodobnie sroga zima spowodowała, że ptaki przeniosły się bardziej na zachód i południe, gdzie było nieco cieplej niż u nas. Dodał też, że nie bez znaczenia były wiosenne powodzie i niskie temperatury. Podobnie jak u bocianów wiele jaj zostało wychłodzonych, a młode które zdołały się wykluć padały z głodu, gdyż ich rodzice nie mogli znaleźć odpowiedniej ilości pożywienia. Ubiegły rok był nieszczęśliwym dla całej ptasiej rodziny.

Rozmawiając z panem Chromikiem poprosiłem go, by w przyszłym roku uprzedził nas o planowanym obrączkowaniu ptaków. Zgodził się, jednak ostrzegł, że nie da się precyzyjnie terminu określić. Obserwowane przez nas obrączkowanie początkowo miało odbyć się w sobotę, jednak zamówiona zwyżka nie dotarła w ten dzień pod gniazdo. Niedzielne obrączkowanie było więc niespodzianką zarówno dla organizatorów jak i uczestników naszego projektu obserwacji bocianów przez Internet.

(obrazy w galerii pochodzą z Forum Międzyrzecza)

 

ornitho.pl

Oglądają nas:

Fatbirder's Top 500 Birding Websites

Patronat:

Patronat

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym