Dzisiaj jest: 18 Stycznia 2018        Imieniny obchodz±: Piotr, MaĹ‚gorzata
Sponsorzy:

webcamera.pl

Sponsor - finansowe wsparcie projektu

 

Sponsor - dostawca Internetu do kamer

 

Leszek Mroczko

 

Oferta dla sponsorów:

Prywatni Darczyńcy 2016

czekamy na Darczyńców

Menu witryny
Logowaniesikora modraModraszka (Parus caeruleus) zamieszkuje lasy li¶ciaste i mieszane, zalesienia ¶ródpolne i parki miejskie. Jest ptakiem osiadłym, choć niektóre jej populacje s± wędrowne. W Polsce liczne osobniki zimuj±, czę¶ć osobników odlatuje do południowej Francji, a na ich miejsce przybywaj± osobniki z półwyspu Skandynawskiego. Tworzy pary monogamiczne. Gniazdo zakłada w dziupli lub budce lęgowej, ułożone z mchu i suchych traw, grubo wy¶cielone włosami, puchem, czasem także piórami. Jaja wysiaduje samica. Pisklęta karmione s± przez parę rodziców.

Sikora modra

Pokarmem modraszki s± owady, poczwarki, larwy, jaja, paj±ki i inne bezkręgowce, przede wszystkim zbierane na drzewach i z innych ro¶lin, jesieni± i zim± także nasiona, w tym duże nasiona drzew, oraz drobne owoce. Zakres miejsc i sposobów żerowania tej sikory jest bardzo szeroki. Czę¶ciej żeruje na cienkich gał±zkach w koronach drzew i w krzewach, rzadziej na ziemi. Często odrywa płatki kory, rozdziobuje galasy, oraz li¶cie, łodygi i ĽdĽbła, w których mog± ukrywać się owady. Chętnie odwiedza karmniki. Nie gromadzi zapasów. Zim± przył±cza się do mieszanych stad tworzonych przez sikory z innych gatunków, pełzacze, kowaliki, mysikróliki i dzięcioły, by wspólnie szukać pokarmu i nawzajem ostrzegać się przed drapieżnikami.

Człowiekowi do¶ć trudno odróżnić samca modraszki od samicy. U niego niebieska barwa piór jest nieco żywsza, bardziej szafirowa, a u samicy trochę bardziej szara. Jednak same ptaki ten kolor widz± inaczej, bo samiec jest jaskrawo ultrafioletowy, a pióra samicy odbijaj± dużo mniej ultrafioletu. Trzeba tu zaznaczyć, że wszystkie ptaki widz± te same kolory, które dostrzegamy my, a oprócz tego widz± także odcienie ultrafioletu.

sikora modra sikora modra sikorka modra Sikora modra Sikora modra

Sikora modra

 

Nie masz uprawnień do komentowania

ornitho.pl

Ogl±daj± nas:

Fatbirder's Top 500 Birding Websites

Patronat:

Patronat

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym