Dzisiaj jest: 21 Marca 2018        Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
Sponsorzy:

webcamera.pl

Sponsor - finansowe wsparcie projektu

 

Sponsor - dostawca Internetu do kamer

 

Leszek Mroczko

 

Oferta dla sponsorów:

Prywatni Darczyńcy 2016

czekamy na Darczyńców

Menu witryny
Logowaniesikora modraModraszka (Parus caeruleus) zamieszkuje lasy liściaste i mieszane, zalesienia śródpolne i parki miejskie. Jest ptakiem osiadłym, choć niektóre jej populacje są wędrowne. W Polsce liczne osobniki zimują, część osobników odlatuje do południowej Francji, a na ich miejsce przybywają osobniki z półwyspu Skandynawskiego. Tworzy pary monogamiczne. Gniazdo zakłada w dziupli lub budce lęgowej, ułożone z mchu i suchych traw, grubo wyścielone włosami, puchem, czasem także piórami. Jaja wysiaduje samica. Pisklęta karmione są przez parę rodziców.

Sikora modra

Pokarmem modraszki są owady, poczwarki, larwy, jaja, pająki i inne bezkręgowce, przede wszystkim zbierane na drzewach i z innych roślin, jesienią i zimą także nasiona, w tym duże nasiona drzew, oraz drobne owoce. Zakres miejsc i sposobów żerowania tej sikory jest bardzo szeroki. Częściej żeruje na cienkich gałązkach w koronach drzew i w krzewach, rzadziej na ziemi. Często odrywa płatki kory, rozdziobuje galasy, oraz liście, łodygi i źdźbła, w których mogą ukrywać się owady. Chętnie odwiedza karmniki. Nie gromadzi zapasów. Zimą przyłącza się do mieszanych stad tworzonych przez sikory z innych gatunków, pełzacze, kowaliki, mysikróliki i dzięcioły, by wspólnie szukać pokarmu i nawzajem ostrzegać się przed drapieżnikami.

Człowiekowi dość trudno odróżnić samca modraszki od samicy. U niego niebieska barwa piór jest nieco żywsza, bardziej szafirowa, a u samicy trochę bardziej szara. Jednak same ptaki ten kolor widzą inaczej, bo samiec jest jaskrawo ultrafioletowy, a pióra samicy odbijają dużo mniej ultrafioletu. Trzeba tu zaznaczyć, że wszystkie ptaki widzą te same kolory, które dostrzegamy my, a oprócz tego widzą także odcienie ultrafioletu.

sikora modra sikora modra sikorka modra Sikora modra Sikora modra

Sikora modra

 

Nie masz uprawnień do komentowania

ornitho.pl

Oglądają nas:

Fatbirder's Top 500 Birding Websites

Patronat:

Patronat

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym