Dzisiaj jest: 21 Marca 2018        Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
Sponsorzy:

webcamera.pl

Sponsor - finansowe wsparcie projektu

 

Sponsor - dostawca Internetu do kamer

 

Leszek Mroczko

 

Oferta dla sponsorów:

Prywatni Darczyńcy 2016

czekamy na Darczyńców

Menu witryny
Logowaniesamica kosa

Kos (Turdus merula) ? średniej wielkości ptak częściowo wędrowny z rodziny drozdowatych. Długość ciała: 24-27 cm. Czarno ubarwiony ptak ze stosunkowo długim ogonem (co odróżnia go od szpaka) i pomarańczowym dziobem. Samica brunatna, plamkowana od spodu. Kos był pierwotnie ptakiem typowo leśnym, a obecnie występuje licznie w różnych środowiskach, także w zieleni miejskiej, parkach, ogródkach działkowych i dzielnicach willowych.

 

W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Od dawna zwiększa liczebność, do czego przyczyniły się: zaprzestanie na początku XX wieku odłowów do celów konsumpcyjnych oraz synantropizacja zasiedlanie miast. Jedną z przyczyn może być też ocieplenie klimatu ? wskazuje na to wzrost liczebności w Białowieskim Parku Narodowym, czyli środowisku nieprzekształconym przez człowieka.

samica kosa kos samiec

Kosy są zagrożone drapieżnictwem, zwłaszcza kotów i kun. Z tego powodu notuje się wysoką śmiertelność dorosłych ptaków (samców ? ok. 40%, samic ? ok. 60%, co wynika z większego narażenia na atak podczas wysiadywania jaj) oraz duże straty w lęgach (ok. 40%). W populacjach miejskich bardziej zagrożone są lęgi, w leśnych ? osobniki dorosłe. Z drugiej strony panują różne opinie co do znaczenia miejskich kosów. Człowiekowi wyrządzają bowiem znaczne szkody w sadach i ogrodach, obdziobując owoce i wyciągając kiełkujące rośliny z ziemi. Zagęszczenie tych ptaków w ludzkich siedliskach rośnie dużo szybciej niż w naturalnych biotopach, toteż coraz trudniej jest im znaleźć dostateczną ilość pożywienia. To powoduje, że wyjadają szkodliwe dla człowieka bezkręgowce. Inną zaletą jest piękny śpiew kosa rozlegający się pomiędzy betonowymi budowlami. W miastach brakuje innych ptaków, których melodia byłaby przyjemna dla ucha.

kos samiec

kos samica

 

Nie masz uprawnień do komentowania

ornitho.pl

Oglądają nas:

Fatbirder's Top 500 Birding Websites

Patronat:

Patronat

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym