Dzisiaj jest: 21 Marca 2018        Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
Sponsorzy:

webcamera.pl

Sponsor - finansowe wsparcie projektu

 

Sponsor - dostawca Internetu do kamer

 

Leszek Mroczko

 

Oferta dla sponsorów:

Prywatni Darczyńcy 2016

czekamy na Darczyńców

Menu witryny
LogowanieZima w tym roku, jak do tej pory, omija Polskę szerokim łukiem. Brak śniegu i wysokie temperatury sprzyjają wszelkiej zwierzynie, która nie musi poszukiwać pożywienia w skutej lodem ziemi. Jest jeszcze czas by ci, którzy planowali założenie karmnika, zrealizowali swoje zamiary. Jednak decydując się na zimowe dokarmianie ptaków warto być świadomym obowiązku, jaki się na siebie bierze.

 

Nawet kiedy spadnie śnieg, karmnik nie będzie głównym źródłem pożywienia dla ptaków. Jednak po długiej mroźnej nocy, kiedy będą miały niewielki zapas energii, przyzwyczajone do wykładanej w karmniku karmy, przylecą właśnie do nas, by te zapasy uzupełnić. Jeśli nic nie zastaną, mogą nie mieć już sił na dalsze poszukiwania. Z tego powodu rozpoczynając dokarmianie, musimy je kontynuować do początku marca. W marcu większość ptaków rozpoczyna sezon lęgowy lub przygotowania do niego ? przestawiają się wówczas na pokarm zwierzęcy, głównie owady, których w karmniku nie znajdą. Wtedy można stopniowo, regularnie ograniczać ilość podawanego pokarmu.

Równie istotnym, jak regularne uzupełnianie karmy w naszej ?stołówce? jest to, czym ją uzupełniamy. Nie mogą to być odpady spożywcze, których nie udało nam się dojeść. Resztki obiadu i kanapka wrzucona do karmnika będą zawierały sól i szereg innych związków chemicznych szkodliwych i mocno toksycznych dla ptaków. Zdecydowanie lepszym pokarmem będą nasiona słonecznika, za którym przepada wiele ptaków. Nie ma potrzeby wykładać słonecznika łuskanego, gdyż ptaki takie jak bogatka i modraszka, a także dzwońce czy grubodzioby, potrafią bez problemu pozbyć się skrywającej nasiono łupiny. Dobrym pomysłem są też mieszanki tłuszczowe, sporządzane samodzielnie lub kupowane w sklepach zoologicznych albo supermarketach. Mają przeważnie kształt kuli wykonanej z tłuszczu zmieszanego z nasionami różnych roślin. Sikory, ale także np. dzięcioł duży, będą odwiedzać wywieszoną słoninę. Wszelakie owoce natomiast mogą przyciągnąć do karmnika kosy i kwiczoły.

Takie miejsca jak karmniki sprzyjają obserwacjom ptaków. O tym jakie to ptaki można przeczytać w serii artykułów ?Podglądane w karmniku?. Nie jest ich zbyt wiele, ale jak już wspomniałem na początku, prawdziwej zimy jeszcze nie ma.

 

Nie masz uprawnień do komentowania

ornitho.pl

Oglądają nas:

Fatbirder's Top 500 Birding Websites

Patronat:

Patronat

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym