Dzisiaj jest: 21 Marca 2018        Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
Sponsorzy:

webcamera.pl

Sponsor - finansowe wsparcie projektu

 

Sponsor - dostawca Internetu do kamer

 

Leszek Mroczko

 

Oferta dla sponsorów:

Prywatni Darczyńcy 2016

czekamy na Darczyńców

Menu witryny
LogowaniekwiczołKwiczoł (Turdus pilaris) ? niewielki ptak wędrowny z rodziny drozdowatych, zamieszkujący północną i środkowo-wschodnią Europę na wschód od Renu i północ od Alp oraz Azję do środkowej Syberii. W drugiej połowie XX wieku skolonizował też część zachodniej Europy i Wyspy Brytyjskie. Zimuje w południowej i zachodniej Europie, Azji Mniejszej i Indiach.

W Polsce kwiczoł nie jest licznym ptakiem, jedynie w czasie migracji. Przylatuje w marcu lub kwietniu, odlatuje w październiku lub listopadzie. Żyje najchętniej w dolinach rzek, w lasach liściastych, mieszanych i iglastych. Gatunek monogamiczny. Okres gniazdowania: maj - lipiec. Gnieździ się koloniami na wysokich drzewach. Gniazdo zbudowane jest z gałązek i źdźbeł trawy połączonych gliną. Wnętrze wyściela delikatnym sianem. Samica znosi 5-6 zielonawoniebieskich jaj, kształtu jajowatego, gęsto usianych rdzawoczerwonymi plamkami, które wysiaduje przeważnie sama około 2 tygodni. Pisklęta są rzekomymi gniazdownikami. Okryte jasnoszarym puchem, karmione są przez 13-15 dni. Rodzice, broniąc gniazda, z głośnym krzykiem rzucają się na napastnika, opryskując go rzadkim kałem.

Żywi się owadami i ich larwami znajdowanymi przeważnie na ziemi, ale także robakami, ślimakami itp. Zjada też różne jagody, zwłaszcza owoce jarzębiny i borówki, zimą owoce dzikiej róży. jałowca, jemioły.

Podlega ochronie gatunkowej.

kwiczoł

kwiczoł

kwiczoł

TUrze dzięki za zwrócenie uwagi na kwiczoła (...) Ptak ten już kilkakrotnie przylatywał w pobliże karmnika, jak dotąd częstował się tylko z ziemi.

embasia


 

Nie masz uprawnień do komentowania

ornitho.pl

Oglądają nas:

Fatbirder's Top 500 Birding Websites

Patronat:

Patronat

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym