Dzisiaj jest: 21 Marca 2018        Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
Sponsorzy:

webcamera.pl

Sponsor - finansowe wsparcie projektu

 

Sponsor - dostawca Internetu do kamer

 

Leszek Mroczko

 

Oferta dla sponsorów:

Prywatni Darczyńcy 2016

czekamy na Darczyńców

Menu witryny
LogowaniedzwoniecDzwoniec (Carduelis chloris) jest ptakiem wielkości wróbla o dość dużej głowie, stożkowatym, masywnym dziobie i krępym ciele. Dorosłe ptaki są zielonkawe, mają ciemniejsze skrzydła i żółto obrzeżony ogon u nasady. Płeć u tego gatunku jest z większej odległości dość trudna do oznaczenia. Samiec ma żywo-żółtozielony spód ciała i skrzydła z szerokim, żółtym obrzeżeniem.

Samica jest zielonkawo-brązowawa, z mniejszym obrzeżeniem na skrzydłach. Ptaki w szacie młodocianej są podobne do dorosłych samic, lecz mają niezbyt wyraźne, ciemne paski wzdłuż piersi i brzucha.

Śpiew dzwońca przypomina dźwięk małych dzwoneczków ? stąd też nazwa gatunku. Dzwońce poza okresem lęgowym żyją w stadach liczących do kilkudziesięciu, rzadziej więcej osobników. W stadach tej wielkości prowadzą koczowniczy tryb życia, podejmując to dalsze, to bliższe wędrówki. Ptak ten często opisywany jest jako ptak osiadły, ale zdarzają się wiadomości o ptakach obrączkowanych w Polsce, powtórnie stwierdzanych we Włoszech. Poza okresem lęgowym ptaki te preferują otwarte tereny krajobrazu rolniczego. Dzwoniec zamieszkuje tereny parkowe, od nizin po górną granicę lasu. Często bytuje też w parkach miejskich. Gniazda zakłada w gęstych krzewach, często w jałowcach i żywotnikach. Warstwę zewnętrzną jego gniazda stanowią korzonki i kłącza traw, warstwa środkowa to mech; gniazdo wyścielone jest drobnymi korzonkami, włosiem i piórkami. Samica składa 3 - 6 jaj w okresie od kwietnia do września. Są one niebieskawe i brązowo plamkowane. Pisklęta wylęgają się po upływie dwóch tygodni; przez kolejne 14 dni młodymi opiekują się oboje rodzice.

Pokarm dzwońców to przede wszystkim pączki drzew i nasiona, w okresie lęgowym także owady. Dzwońce chętnie zaglądają do karmników, nawet w dużych miastach. Ich ulubionym pokarmem są nasiona słonecznika Zimą dokarmiamy dzwońce nasionami oleistymi ? najlepszy jest słonecznik pastewny Latem zapewniamy im dostęp do wodopoju. Z myślą o dzwońcach warto w swoim ogrodzie zasadzić tuje, jałowiec pospolity, cis oraz inne gęste krzewy.

dzwoniec
photo Andreas Trepte, www.photo-natur.de

dzwoniec w karmniku


 

Nie masz uprawnień do komentowania

ornitho.pl

Oglądają nas:

Fatbirder's Top 500 Birding Websites

Patronat:

Patronat

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym